Home | Calendar | Events | Articles | Links | News Archive

 

Wheelchaircurling.com logo

   

Canada 3-peat as
Paralympic Champions

2014 Paralympic Games
Sochi, Russia - March 8-15

Rock by rock diagrammes and detailed statistics of every game are available on the official wbsite 

On this page you will find

Draw schedule and results table

Standings after each day

Team members and photos
.

   

Medal round

Mar 15 - 15.30 Gold   CAN 8 - 3  RUS
Mar 15 - 15.30 Bronze   GBR 7 - 3 CHN
Mar 15 -  9.30 Semi-final   RUS 13 - 4 GBR     *    CAN 5 - 4 CHN   
     
    Standings after Round Robin
(click on team for team members)
 
Team

 

Won

 

Lost

 

Points
+
Points
-
Steals
+
Steals
-
 1 Russia 8 1 60 38 13 6
 2 Canada  7 2 66 42 18 15
 3 China  5 4 54 44 16 13
 4 Great Britain 5 4 53 56 15 12
 5 USA 4 5 56 53 12 9
 6 Slovakia 4 5 47 68 13 19
 7 Sweden 4 5 59 49 14 13
 8 Norway 3 6 45 62 10 15
 9 Korea 3 6 41 72 10 16
 10 Finland 2 7 61 58 11 10
   
     
   
Results and draws
(times are local - for GMT subtract 4 hours)
Date
 
Sheet A
Sheet B
Sheet C
Sheet D
Bye
8  9.30 RUS Ė CHN
5 - 4
KOR - NOR
0 - 10
CAN - GBR
6 - 3
SVK - USA
6 - 4
SWE, FIN
  15.30 SWE - FIN
7 - 6
CAN - RUS
5 - 4
USA - KOR
5 - 9
NOR - CHN
3 - 7
GBR, SVK
9 9.30  USA - NOR
8 - 5
SWE - GBR
4 - 6
CHN - SVK
3 - 8
FIN - RUS
4 - 7
KOR, CAN
  15.30 CAN - SWE
7 - 4
FIN - SVK
6 - 9
* GBR - KOR
8 - 4
USA, NOR, CHN, RUS
10 9.30 KOR - RUS
5 - 7
USA - CAN
2 - 7
FIN - NOR
6 - 8
CHN - SWE
8 - 4
GBR, SVK
 
 
15.30 SVK - GBR
12 - 2
KOR - CHN
2 - 11
RUS - USA
6 - 5
CAN - NOR
6 - 8
SWE, FIN
11  9.30 * RUS - SWE
7 - 4
GBR - FIN
4 - 13
KOR - SVK
7 - 4
USA, NOR, CHN, CAN
15.30 CHN - CAN
5 - 8
NOR - GBR
3 - 7
SWE - SVK
9 - 3
USA - FIN
7 - 6
RUS, KOR
 
12 9.300 NOR - SVK
4 - 11
 CAN - KOR
10 - 4
USA - CHN
10 - 2
RUS - GBR
11 - 2
SWE, FIN
 
15.30 SWE - USA
3 - 8
CHN - FIN
8 - 2
NOR - RUS
5 - 6
* KOR, CAN, GBR, SVK
13 9.30 FIN - KOR
6 - 7
GBR - USA
8 - 7
SVK - CAN
0 - 16
SWE - NOR
11 - 1
CHN, RUS
 
14.30 GBR - CHN
3 - 6
SVK - RUS
4 - 7
KOR - SWE
3 - 13
FIN - CAN
12 - 1
 USA, NOR
 
15 9.30 Semifinal   RUS - GBR Semifinal    CAN - CHN
15.30  Gold                                  Bronze
   

 

Team Canada

Skip Jim Armstrong
Third Ina Forrest
Second Dennis Thiessen
Lead Sonja Gaudet
Alternate Mark Ideson

Coach Joe Rea

Team Canada 2014

Team China 2014 Team China

Skip Wang Haitao
Third Zhang Qiang
Second Liu Wei
Lead Xu Guangquin
Alternate He Jun

Coach  Jianrui Li

Team Finland

 Skip  Markku Karjalainen
Third  Sari Karjalainen
 Second  Vesa Hellman
Lead  Tuomo Aarnikka
Alternate  Mina Mojtahedi

Coach Osku Kuutamo
Team Finland 2014
Team Great Britain 2014

Team Great Britain

Skip Aileen Neilson
Third Gregor Ewan
Second Robert McPherson
Lead  Jim Gault
Alternate Angie Malone

Coach Tony Zummack

Team Korea

Skip KIM Myung-Jin
Third KIM Jong-Pan
Second SEO Soon-Seok
Lead KANG Mi-Suk
Alternate YUN Hee Keong

Coach AHN Jae-Sung
Team Korea 2014 
Team Norway 2014  Team Norway

Skip Rune Lorentsen
Third Jostein Stordahl
Second Anne Mette Samdal
Lead Terge Rafdal
Alternate Sissel LÝchen

Coach Ole Ingvaldsen

Team Russia

Skip Andrey Smirnov
Third Alexander Shevchenko
Second  Svetlana Pakhomova 
Lead  Marat Romanov
Alternate Oxana Slesarenko

Coach Anton Batugin

team Russia 2014  
Team Slovakia 2014     Team Slovakia

Skip Radoslav Duris 
Third Branislav Jakubec
Second Dusan Pitonak
Lead Monika Kunkelova
Alternate Alena Kanova

Coach  Frantisek Pitonak

Team Sweden

Skip Jalle Jungnell
Third Glenn Ikone
Second Patrik Kallin
Lead Kicki Ulander
Alternate Zandra Reppe
 

 Coach  Mats Mabergs

Team Sweden 2014   

Team USA 2014

Team USA

Skip Patrick MacDonald
Third David Palmer
Second Jim Joseph
Lead Penny Greely
Alternate Meghan Lino

Coach Steve Brown

 
Home | Calendar | Events | Articles | Links | News Archive
  Creative Commons License
This work is licensed under a
Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivs 2.5 License.